Podsumowanie działań „Klubu Ortograffiti” -2019

W roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Hrubieszowie realizowana była innowacja pedagogiczna „Klub Ortograffiti”.  Innowacja polegała na przekształcenia zajęć
z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szerszą formułę, która stała się dla uczniów nie tylko rodzajem terapii trudności w czytaniu i pisaniu ale także pozwoliła im odkryć swój potencjał, rozwinąć kompetencje kluczowe a z mocnych stron uczynić atut.

Oprócz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w poszczególnych grupach, realizowanych metodą Ortograffiti, odbywały się działania, angażujące społeczność szkolną.

Klubowicze otrzymali atrakcyjne gadżety klubowe oraz legitymacje, w których odnotowywano ich sukcesy i osiągnięcia.

W ramach innowacji, realizowany był program „Starsi-młodszym” w ramach którego odbywały się comiesięczne akcje edukacyjno-integracyjne dla różnych klas i grup.

Odbyły się następujące działania:

1. Wrzesień 2018r. Akcja czytelnicza „Czytanie na szkoły powitanie” w kl. 1b,
  2. Październik 2018r. Konkursy plastyczne „Zakładka dla Bratka” i „Graffiti dla
    Ortograffiti” oraz akcja czytelnicza „Czytam z Bratkiem w bibliotece”, kl.0-5,
  3. Listopad 2018r. „Odlotowy Turniej Ortobratkowy” w kl. 2a,
  4. Grudzień 2018r. „ Mania ortograficznego grania-tworzymy planszówkę”
    grupy terapeutyczne,
  5. Styczeń 2019r. „Mania ortograficznego grania-dywanik ortograficzny” w kl. 3a,
  6. Luty 2019r. „Rymowanki dla kolegi i koleżanki”, kl. 2b,
  7. Marzec 2019r. „Jak opanować trudne słówka radzi sówka-mądra główka”; tworzenie
    map myśli i plakatów ortograficznych w grupach, kl. 2a, 2b,
  8. Kwiecień 2019r. „Czytanie i rysowanie czyli Dnia Książki świętowanie”, akcja czytelnicza
    w kl. 1c,
  9. Maj 2019r. „Ortograficzne dwa ognie” w kl. 4b,
    10. Czerwiec 2019r. „Ortograficzne baloniki przebijają smyki” w kl.2c.

Podejmowane działania miały za zadanie budować zainteresowania czytelnicze, utrwalać ortograficzne zasady pisowni oraz rozwijać zdolności twórcze i organizatorskie uczniów.

Informacje zwrotne pochodzące od uczestników działań i ich rodziców potwierdzają, że warto byłoJ Na pamiątkę wspólnych zajęć Klubowicze zrzeszeni w „Klubie Ortograffiti” otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Realizator innowacji pedagogicznej „Klub Ortograffiti”-Marta Kuczyńska, pedagog-terapeuta