Spotkanie z dietetykiem

W lutym br. uczniowie klas piątych brali udział w spotkaniu z dietetykiem panią Anną Wiśniewską w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Trzymaj Formę”. Pani dietetyk omówiła piramidę zdrowego żywienia, która stanowi podstawę planowania codziennego jadłospisu tak, aby dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do utrzymania dobrej kondycji. Zaznaczyła, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje nam siłę na pierwsze godziny lekcyjne. Następnie omówiła najczęściej popełniane błędy żywieniowe, przestrzegała przed stosowaniem wszelkich bardziej lub mniej znanych, ale szeroko popularyzowanych w Internecie oraz kolorowej prasie diet.

Kolejne zajęcia przeprowadził pedagog szkolny na podstawie filmu edukacyjnego ,,Przemiana z grubego na zdrowego”. Film opowiada prawdziwą historię młodego Kamila, który od dziecka walczył z otyłością. Chłopiec opowiadał o konsekwencjach otyłości, relacjach z rówieśnikami, wpływie reklam oraz przełomowej zmianie w jego rodzinnym domu.

Prawidłowo zbilansowana dieta jest podstawowym warunkiem utrzymania nie tylko prawidłowej wagi, ale przede wszystkim odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i w profilaktyce wielu chorób, w tym nowotworowych.

Program rekomendowany przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Hrubieszowie, koordynator Anna Karkuszewska przy współpracy z wychowawcami: Elżbieta Pochylczuk, Bożena Kozielewicz, Tomasz Królicki, Agnieszka Kolano.