Lekcja otwarta w ramach innowacji pedagogicznej

Kreatywność jest ważna tak samo jak nauka pisania i czytania.

Ken Robinson

09 czerwca przeprowadziłam w klasie 4 b lekcję otwartą, której tematem była Kreatywność, czyli samodzielność poza schematem. Zajęcia odbyły się w ramach realizowanej przeze mnie innowacji pedagogicznej DBAM O SIEBIE, DBAM O ŚWIAT!- wychowanie do osobistego rozwoju. Podczas lekcji uczniowie świetnie się bawili wykonując przygotowane zadania. W ramach rozgrzewki wykonali zadanie polegające na wypisaniu różnych określeń na kolor biały, np. mleczny, konwaliowy itp. W grupach opracowywali odpowiedzi na pytania: Co by było, gdyby nie było piasku na plaży?; Co by było, gdyby nie padał deszcz?; Co by było, gdyby w szkolnej bibliotece nie było książek? Poza tym każda grupa wymyślała promocje przedmiotu, który nie istnieje. Uczniowie musieli ten przedmiot nazwać, powiedzieć coś o jego funkcji oraz go zareklamować przed klasą.

Na zakończenie obejrzeliśmy filmik Krzysztofa Gonciarza Nie da się tego zrobić, który zachęca nas, aby uwolnić swój potencjał.

Lekcja została przygotowana w oparciu o scenariusz z książki Wychowanie do osobistego rozwoju autorstwa Katarzyny Skolimowskiej i Marzeny Kud.

Bardzo serdecznie dziękuję pani Dyrektor Edycie Kucharskiej oraz moim koleżankom za obecność na otwartej lekcji, a moim wychowankom z klasy 4 b za dobrą zabawę i zaangażowanie w wykonywane zadania.

Marta Lackowska