Klasa 8a i ich przygoda z lekturą „Mały Książe”

W listopadzie uczniowie klasy 8a uczestniczyli w lekcjach poświęconych lekturze obowiązkowej „Mały Książę”. Na dobry początek zajęliśmy się czytaniem lektury, ale tym razem nie w domu, ale na lekcjach polskiego. Czytali wszyscy w ciszy i skupieniu, a widok uczniów z książką po prostu mnie zachwycił. 

Po zapoznaniu się z tekstem, przyszła pora na sprawdzenie znajomości lektury, ale nie było kartkówki. Uczniowie grali w dydaktyczną grę planszową na motywach książki „Mały Książe” z serii „Między nami graczami” z wydawnictwa GWO. 

Piękne cytaty z dzieła Antoine de Saint-Exupéry utrwalaliśmy umieszczając je na bawełnianych  koszulkach z wykorzystaniem pisaków do tkanin. Uczniowie stworzyli naprawdę piękne lekturowe bluzeczki. Cudo!

Poza tym młodzież z klasy 8a otrzymała za zadanie stworzenie lekturowego pudełka inspirowanego omawianą książką. W pudełku miało się znaleźć wszystko to, co kojarzy się z „Małym Księciem”. Na wieczku zaś powinno być napisane krótkie streszczenie lektury. Dodatkowy elementem był także list do wybranego bohatera książki.

Przygodę z lekturą zakończyły zajęcia przeprowadzone przez panią Aleksandrę Kopczyńską – pracownika MBP w Hrubieszowie. Pani Ola zrealizowała temat „Przyjaźń jest najważniejsza”. Podczas lekcji uczniowie korzystali z aplikacji telefonicznych – czytnik kodów QR i aplikacji „Malutki Książe” oraz z książki „Mały Książe. Rozszerzona rzeczywistość” zawierającej trójwymiarowe ilustracje. 

Mam nadzieję, że ta lektura na długo zostanie w pamięci moich uczniów i będą do niej wracać nie tylko podczas przygotowań do egzaminu. 

Marta Lackowska