Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu’2022

W dniach 07-11.02.2022r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie zorganizowano obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które przebiegały zgodnie ze zgłoszoną inicjatywą szkolnych obchodów tego święta, zarejestrowaną na stronie www.saferinternet.pl.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach i  spektaklach oraz przystąpili do konkursów indywidualnych i zespołowych, poświęconych tematyce bezpieczeństwa w sieci i profilaktyce w zakresie nadużywania urządzeń technologicznych.
W dniu 08.02.2022r. uczniowie klas czwartych i nauczyciele wzięli udział w wykładach i w warsztatach „Social media bez tajemnic” realizowanych w ramach projektu INNOWACJA-EDUKACJA @Strefa Pomysłodawcy przez firmę Edukacja 3.0. Podczas zajęć czwartoklasiści uczyli się o świadomym kreowaniu wizerunku w sieci, analizowali, w jaki sposób algorytmy i sztuczna inteligencja wpływają na ludzkie wybory, rozpoznawali fake newsy i uczyli się, jak w przyszłości zabezpieczać konta internetowe. W dniu 09.02.2022r. wybrane klasy uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych pt. „Nie hejtuję, reaguję” oraz „Bądź jak Sieciaki”, prowadzonych przez pedagoga szkolnego.
W dniach 10-11.02.2022r. uczniowie klas I-III orz V-VI wzięli udział w spektaklach i zajęciach online „Dzieci Sieci. Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”, których realizatorem były instytucje działające na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży
w Internecie, takie jak: NASK oraz Safer Internet. Misją spektaklu pt. ”Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” jest niesienie pomocy młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu Internetu. Dzieci, dzięki obejrzeniu spektaklu, mogły dowiedzieć się o zagrożeniach w sieci, a bohaterowie krok po kroku wyjaśnili im jak mogą poradzić sobie z tymi zagrożeniami. O spektaklu: „Filip i Ola, bohaterowie spektaklu, to rodzeństwo, jakich wiele. Bardzo lubią gry komputerowe i spędzają w świecie wirtualnym sporo czasu. Filipa, gry i internet wciągają tak bardzo, że zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet traci przyjaciół. Ola, chcąc odzyskać brata, przypadkowo wzywa na pomoc dwóch super-bohaterów, Plika i Foldera, którzy natychmiast przystępują do dzieła i ratują chłopca przed groźnym Sieciowciągiem”.
Po obejrzeniu spektaklu każda grupa mogła uczestniczyć w zajęciach online na żywo, podczas których Plik i Folder, bohaterowie spektaklu, odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników na czacie oraz sprawdzali wiedzę uczniów z zakresu znajomości zasad bezpieczeństwa w sieci. Uczestnicy zajęć z całej Polski tworzyli wspólnie mapę myśli, która pojawiła się na ekranach widzów. Nasza „Jedynka” była jedną z tysiąca szkół, które wzięły udział w spektaklach online.
Dodatkowo, w ramach obchodów DBI’2022, na szkolnym korytarzu zaprezentowano gazetkę ścienną, poświęconą bezpieczeństwu w Internecie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele otrzymali materiały edukacyjne, wysłane za pośrednictwem wiadomości w dzienniku Librus. Rozstrzygnięto indywidualny konkurs plastyczny „Bezpiecznie korzystam z Internetu” oraz konkurs klasowy na plakat: „Gra planszowa, kontra gra komputerowa”. Laureaci konkursów otrzymają nagrody i dyplomy po powrocie z ferii zimowych.
Niechaj wszystkim uczniom, korzystającym z Internetu przyświecają słowa, wyśpiewane przez Foldera i Plika w spektaklu Dzieci Sieci:
„Jeśli zechcesz wejść do sieci, to pamiętaj rób to z głową, bo to Ty masz NETEM rządzić a nie Internet Tobą!”

Koordynator szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu’2022- Marta Kuczyńska, pedagog szkolny