Zakończenie IX edycji warsztatów „Mądrzy Rodzice”

„Rodzice nie wychowują dzieci dla siebie, tylko dla świata i dla nich samych. Kiedy chcą być dobrymi rodzicami, starają się oprócz korzeni dawać dzieciom także skrzydła”
Agnieszka Stein

W dniu 24.04.2021r.,w Szkole Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie, zakończyła się realizacja IX edycji warsztatów „Mądrzy Rodzice”, które odbywały się w miesiącach marcu i kwietniu 2021r. i były zorganizowane przez Gminę Miejską Hrubieszów. Podczas zajęć ze specjalistami z różnych dziedzin, uczestnicy warsztatów rozwijali kompetencje wychowawcze, utrwalali wiedzę dotyczącą różnych okresów rozwojowych dzieci i młodzieży a także wymieniali się własnymi doświadczeniami w zakresie trudnej roli rodzica w procesie wychowania młodego człowieka.
W toku warsztatów rodzice poznali i utrwalili zasady prawidłowej komunikacji z dzieckiem, uczyli się jak rozpoznawać i rozumieć emocje dziecka oraz stojące za nimi potrzeby, dowiedzieli się jak reagować na trudne zachowania dziecka, konstruktywnie sobie z nimi radzić oraz docierać do przyczyn problemów w celu ich niwelowania. Dzięki licznym prezentacjom, materiałom i ćwiczeniom rodzice krok po kroku odkrywali jak budować dobre relacje z dziećmi oraz w naturalny sposób kształtować ich kompetencje emocjonalno-społeczne i wychowywać w duchu wartości. Tegoroczna edycja warsztatów, zorganizowana w tak trudnych czasach, stała się także okazją do rozmowy na temat wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz rodziców.
Warsztaty realizowane były w trybie on-line na platformie Microsoft Teams, co podyktowane było kwestią bezpieczeństwa rodziców uczestniczących w warsztatach oraz osób prowadzących. W dniu zakończenia warsztatów oraz w kolejnych dniach rodzice mogli osobiście odebrać materiały warsztatowe oraz książkę i pamiątkowy Certyfikat.
Rodzice bardzo pozytywnie wspominają udział w warsztatach i rekomendują udział w nich innym rodzicom. Poniżej wypowiedzi kilku uczestników warsztatów:
I. „Dziękuję bardzo za możliwość wzięcia udziału w warsztatach, dziękuję również za cenne wskazówki i rady, za rozjaśnienie wielu kwestii na temat wychowywania i trudności z tym związanych. Mam nadzieję, że uda mi się z nich skorzystać jak najwięcej, co uczyni mnie „lepszą” mamą. Będę na pewno polecać wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu. Moim skromnym zdaniem każdy rodzic powinien się znaleźć na tych warsztatach. Było cudownie spędzać czas z tak wspaniałą ekipą, co prawda on-line, ale mam nadzieję, że uda nam się spotkać „na żywo” i podyskutować”.
II. „Warsztaty „Mądrzy Rodzice” dały mi przede wszystkim wiele „do myślenia”. Tematy poruszane na warsztatach były bardzo różne, dzięki temu mogłam „wyciągnąć” dla siebie to, co najcenniejsze, aby rozwiązać swoje problemy w byciu rodzicem. Powroty do mojego dzieciństwa pozwoliły mi na zrozumienie pewnych rzeczy, tematy złości i konsekwencji bardzo mnie zainteresowały. Uważam, że warsztaty Mądrzy Rodzice są bardzo potrzebne w naszej społeczności. Każdy kto ma jakiekolwiek problemy, rozterki związane z rodzicielstwem, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Uzyska pomoc, wsparcie i wskazówki na dalszą drogę. Myślę, że to super sprawa, cieszę się, że skorzystałam z warsztatów, bardzo dziękuję i oczywiście gorąco polecam”
III. „Warsztaty pokazały mi gdzie jeszcze popełniam błędy i jak je wyprostować. Dostałam gotowe metody postępowania z dzieckiem, rady, które są praktyczne. Zdecydowanie polecam te warsztaty wszystkim rodzicom. Owe warsztaty pokazują jak należy postępować z własnym dzieckiem. Poruszane tematy są dopasowane do potrzeb grupy, zawsze jest miejsce na to, żeby dopytać i uzyskać wyjaśnienie. Profesjonalni wykładowcy, którzy w jasny sposób wyjaśnią nawet bardzo problematyczny temat. Udział w tych warsztatach na pewno przyda się każdemu rodzicowi, warsztaty wyjaśnią problematyczne kwestie oraz w otwarty i bezkrytyczny sposób przekażą potrzebna i interesującą wiedzę”.
IV. „Dzięki warsztatom uczestnicy nie tylko wzbogacą swoją wiedzę teoretyczną zakresie wychowania i opieki nad dziećmi, ale też otrzymają cenne wskazówki praktyczne. Panie prowadząc w klarowny sposób przekazują treści, oferują pomoc zarówno podczas zajęć grupowych, jak i indywidualnie. Z całego serca polecam warsztaty „Mądrzy Rodzice”!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych warsztatów za aktywny udział w zajęciach oraz za stworzenie niepowtarzalnej i wspierającej atmosfery w grupie. Życzymy wszystkiego najlepszego w życiu osobistym oraz owocnego wdrażania w życie zdobytej na warsztatach wiedzy. Zapraszamy do pozostania z nami w atmosferze warsztatów, poprzez dołączenie do grupy na fb „Grupa Wsparcia Mądrzy Rodzice po warsztatach”, która zrzesza uczestników wszystkich edycji zorganizowanych dotychczas warsztatów.

Lider warsztatów „Mądrzy Rodzice”- Marta Kuczyńska