Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji i Dzień Dysleksji #Dyslexiaday

W dniach 04-08.10.2021r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie obchodzono „Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji’2021”, który przebiegał pod hasłem: „Jesteśmy różni- jesteśmy razem” i odbywał się, jak co roku, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
04.10.2021r. odbył się „Dzień Czytania”. Tego dnia zorganizowano akcję czytelniczą „Czytam z Bratkiem”, podczas której dzieci z DKKK „Lekturynki” oraz z „Klubu Ortograffiti” czytały koleżankom i kolegom. Bajki o przygodach Bratka, czytane przez uczniów w obecności Bratkowych maskotek, jak co roku przypadły do gustu najmłodszym . W szkolnej bibliotece zorganizowana została wystawa książek, polecanych i pomocnych dzieciom w nauce czytania. Książki można było pooglądać i poczytać w zaciszu biblioteki. Na korytarzu pojawiła się gazetka ścienna, poświęcona zjawisku dysleksji rozwojowej.
05.10.2021r. odbył się „Dzień Ortografii”. Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie polonistycznym (kaligraficzno-ortograficznym), w każdej klasie wyłoniono laureata konkursu. Wiele radości sprawiła uczniom szkolna zabawa „Tropiciele Ortografii”. Był to mini konkurs dla uczniów, polegający na odszukaniu wyrazów z trudnością ortograficzną, umieszczonych na szkolnych korytarzach, zapisaniu poprawnie 20 wyrazów oraz wrzuceniu karty z odpowiedziami do pudełka. Komisja wylosowała 10 prac oraz sprawdziła poprawność zapisu wyrazów. W ramach działalności „Klubu Ortograffiti” zorganizowano gry i zabawy ortograficzne.
06.10.2021r.odbył się „Dzień skutecznego uczenia się”.
W wybranych klasach odbyły się ciekawe zajęcia, prowadzone przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie panią Aleksandrę Kopczyńską oraz panią Beatę Panasiewicz. Podczas zajęć uczniowie klas ósmych dowiedzieli się jak rozwijać techniki pamięciowe i koncentrację uwagi, potrzebne w skutecznym przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie klas czwartych „uczyli się jak się uczyć” w drugim etapie edukacyjnym. Uczestnikom zajęć przypadły do gustu ciekawe karty pracy i inspirujące pomysły na rozwijanie koncentracji uwagi. Podczas zajęć z wychowawcą, uczniowie wymieniali się swoimi pomysłami na skuteczną naukę oraz tworzyli plakaty w formie mapy myśli.
Zorganizowano porady pedagoga-terapeuty w zakresie diagnozy i terapii dysleksji dla chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli.
07.10.2021r. świętowany był „Dzień Dysleksji i Dzień Sławnego Dyslektyka”. Na szkolnym profilu fb zaprezentowano sylwetki sławnych dyslektyków. Wykonano wystawę prac plastycznych, poświęconych znanym osobom z dysleksją oraz ich dokonaniom. Prace zostały wykonane w ramach konkursów plastycznych pt. „Znani bohaterowie baśni i bajek” oraz „Sławni Dyslektycy. Pan Andersen i jego baśnie. Pan Einstein i jego nauka. Pan Edison i jego wynalazki”. W ramach zajęć terapeutycznych zorganizowano „lekcje odwrócone”, podczas których uczniowie wcielili się w role terapeuty i proponowali uczestnikom zajęć ciekawe ćwiczenia i zabawy.
W szkolnej bibliotece odbyło się wspólne czytanie bajek i opowiadań, prowadzone przez pracowników biblioteki.
08.10.2021r. odbył się „Dzień Pisania”. Tego dnia panie uczące języka polskiego zorganizowały „Międzynarodowy Dzień Pisania Listów” i zaprosiły uczniów do udziału w konkursie „List do bohatera literackiego”. Ponadto rozstrzygnięto konkurs kaligraficzno-ortograficzny, promujący staranne pismo.
W gabinecie terapeuty można było obejrzeć pomoce rozwijające sprawność grafomotoryczną.
Mamy nadzieję, że szkolne działania, podjęte w ramach organizacji „Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji” przyczynią się do podniesienia świadomości społeczności szkolnej, dotyczącej dysleksji a także do wzmocnienia postawy szacunku i tolerancji wobec osób, które doświadczają specyficznych trudności w uczeniu się w myśl hasła: ”Jesteśmy różni- uczymy się razem”. Składamy serdeczne podziękowania pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie oraz biblioteki szkolnej, za wsparcie naszych szkolnych działań.
Dziękujemy wszystkim za współpracę oraz wspólną naukę i zabawę w tym wyjątkowym październikowym tygodniu. Niebawem kolejna relacja z rozstrzygnięcia szkolnych konkursów i nagrodzenia laureatów?
Organizatorzy obchodów ETŚD’2021: Marta Kuczyńska, Marta Lackowska, Małgorzata Serafin i Małgorzata Sidorska