Podsumowanie programu „Przyjaciele Zippiego”

W dniu 11.05.2023r. zakończyła się realizacja programu „Przyjaciele Zippiego”. Program ten, należący do rekomendowanych programów profilaktycznych, promuje zdrowie, odporność psychiczną i dobre samopoczucie małych dzieci. W Szkole Podstawowej Nr 1 w Hrubieszowie, realizowany był w klasie 1a (wych. p. Joanna Bartnik) w miesiącach październik 2022r.-maj 2023r., przez pedagoga-terapeutę p. Martę Kuczyńską.
Bohaterem programu oprócz grupy przyjaciół jest patyczak ZIppi, ulubieniec jednego z chłopców. Poprzez poznawanie przygód Zippiego, uczestnicy programu rozwijali kompetencje i umiejętności psychospołeczne oraz emocjonalne. Doskonalili budowanie relacji z innymi osobami, w tym z rówieśnikami, uczyli się znajdowania różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i problemami oraz wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Realizacja programu oparła się na sześciu blokach tematycznych:
1. Uczucia.
2. Komunikacja.
3. Przyjaźń.
4.Rozwiązywanie konfliktów.
5.Przeżywaniezm zmiany i straty.
6.Dajemy sobie radę.
Pierwszoklasiści pracowali z wykorzystaniem plansz edukacyjnych i zeszytów ćwiczeń. Odgrywali scenki dramowe, wykonywali projekty plastyczne, kukiełki, plakaty a na koniec przygotowali specjalny rysunek dla Zippiego. Program zwieńczyła ceremonia wręczenia pamiątkowych dyplomów i koron z wizerunkiem patyczaka a także wspólna sesja zdjęciowa. Życzymy uczniom, aby zdobyta podczas realizacji programu wiedza i umiejętności przydały się im w pokonywaniu codziennych uczniowskich wyzwań.