Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji '2019

W dniach 07-11.10.2019r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Hrubieszowie zorganizowano obchody „Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji”, które przebiegały pod hasłem: „Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją”. W szkole zawisły plakaty ortograficzne i gazetki okolicznościowe, dzięki którym można było utrwalić zasady pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną
i dowiedzieć się czegoś więcej o zjawisku dysleksji.

Odbyły się także: akcje czytelnicze „Dzieci czytają dzieciom”, konkursy dla uczniów „Rysowana Ortografia” pt. „Mój ulubiony bohater baśniowy”, „Trudne słowo na wesoło”, „Mój słowniczek ortograficzny” a także konkurs ortograficzny „Dyktando na wesoło”.

Zorganizowano wystawę nowości książkowych „Lekturynki polecają kolegom”, gry i zabawy czytelniczo-ortograficzne dla uczniów klas II-III oraz członków „Klubu Ortograffiti”, konsultacje dla rodziców oraz szkolenie dla nauczycieli pt. „Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją”.

Nagrody w poszczególnych konkursach zdobyli następujący uczniowie:

„Mój ulubiony bohater baśniowy” klasy I-III

I miejsce: Agata Szymańska, kl III b

II miejsca: Miłosz Brudnowski, kl. IIa, Lena Antoniuk, kl. II b

III miejsca: Gabriela Makara, kl. Ib, Hanna Sidorczuk, kl. Ia, Larysa Zimon, kl. Ic

Wyróżnienia: Diana Słupska IIIb, Julia Kiszel IIb, Anna Metyk IIc, Wiktoria Hałasa Ia, Adam Szczur Ib,Karolina Danilczuk, IIa, Ewa Kudyk, IIIc, Nikola Pietryna IIIb, Mikołaj Zając Ic, Radosław Borzęcki Ic, Konrad Naja Ic, Remigiusz Dziadosz Ia, Tomasz Rerak Ic, Kacper Żur, IIa, Eva Jankowska Ib, Paula Wilczyńska IIa, Zuzanna Kudelska Ia, Paweł Kryszczuk Ic, Amelia Pasieka IIb, Aleksandra Paczos Ia.

„Trudne słowo na wesoło”, „Mój słowniczek ortograficzny” klasy IV-VIII

I miejsca: Oliwia Mączka kl.Vd, Wiktoria Najfeld kl.VId, Aleksandra Szymko kl.VIIb

II miejsce: Michał Machałowski, kl. VIIb

III miejsca: Aleksandra Siek, kl. Vd, Alicja Lipska, kl. VIa, Nicolla Jaworska, kl. VId

Wyróżnienia: Antonina Suchecka VIIb, Stefania Suchecka Vc, Gabriela Tarnowska Va, Hanna Gidzińska VIb, Julia Nowosad VIIc, Maciej Borzęcki Va, Oliwia Kotyło VIa, Nina Ochyra Vc, Karol Kowalski VIc, Blanka Hrycuniak VIb, Kamila Tokarczuk VIa, Monika Symczuk VIc, Kornelia Kruk VIIc, Wojciech Belina VIa, Julia Turkiewicz VIc, Bartosz Pasieka Vd, Patrycja Ślązak Vd, Adam Sikorski VIc

„Dyktando na wesoło” klasy VII

I miejsce-Łukasz Wójcik, kl. VII b

II miejsce-Julia Nowosad, kl. VIIc

III miejsce: Zuzanna Greszeta, kl. VIIc

„Dyktando na wesoło” klasy VIII

I miejsce-Emilia Stasiuk, kl. VIIIb

II miejsce: Oliwia Juźwiak, kl. VIIIa

III miejsce: Lidia Wojtiuk, kl. VIIIc

Nagrodami  w konkursach były słowniczki ortograficzne oraz gadżety „Klubu Ortograffiti”.

Działania w ramach „Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji” zorganizowały panie:

Marta Kuczyńska, pedagog-terapeuta, opiekun „Klubu Ortograffiti”, Małgorzata Serafin i Małgorzata Sidorska, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, opiekunki DDKK „Lekturynki” oraz Marta Lackowska, nauczycielka języka polskiego, opiekun „Klubu Ortograffiti”.