ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH – SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI SĄDU

Dnia 20 października 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy 8a z pracownikami Sądu Rejonowego w Hrubieszowie panią Agnieszką Kubik – kuratorem sądowym oraz panem Bartoszem Kubikiem –  asystentem sędziego.  Celem spotkania była szeroko rozumiana profilaktyka, przeciwdziałanie postawom demoralizującym, zapobieganie czynom karalnym oraz patologiom społecznym. W trakcie prelekcji pan Bartosz Kubik zapoznał uczniów z prawami młodych ludzi. Przedstawił zagrożenia jakie niesie ze sobą współczesny świat.  Poruszył również zagadnienie dotyczące:

• przestępczości internetowej, w tym kręcenie i upublicznianie filmów i zdjęć osób bez ich zgody;
  • stalkingu;
  • bójka a pobicie;
  • zażywania środków psychoaktywnych;
  • zagrożeń związanych bezpieczeństwem podczas okazjonalnych spotkań towarzyskich;
  • przypadków kontrolowania przez policję nieletnich.

Pani kurator opowiedziała jakie działania profilaktyczne są  stosowane wobec nieletnich. Prelekcja podniosła świadomość młodzieży na temat racjonalności zagrożeń we współczesnym świecie, a także  obowiązków i zasad zachowania się w szkole, jak i poza nią.