Polszczyzna jest piękna

ponieważ szeleści

jak jesienne liście,

skrzypi jak mróz zimową porą,

świszczy jak wiosenny wiatr,

ale i tak rozgrzewa nas,

niczym lato,

interpunkcją i ortografią.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999r. pod patronatem UUNESCO, aby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata.  Ma również zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych oraz ginących.

Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 1 w Hrubieszowie zorganizowała Szkolny Plastyczny Konkurs Frazeologiczny „Z przymrużeniem oka”. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać  pracę plastyczną, będącą ilustracją (plastyczną wizją) związku frazeologicznego.
 W konkursie wzięły udział klasy 4-8, spośród wykonanych prac komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów: I miejsce – Kacper Kasprzak kl. 7d, II miejsce – Czajkowska Agata kl. 8c, III miejsce – Grab Lidia kl. 4c, wyróżnienia: Lackowski Marcin kl. 5a, Mróz Zuzanna kl. 6c.

Oprócz tego polonistki wykonały tematyczną gazetkę ścienną, w której pojawiły się ilustrowane zabawy językowe autorstwa Pawła Jarońskiego. W klasach na lekcjach języka polskiego lub zajęciach rozwijających zainteresowania uczniowie oglądali prezentacje, czytali łamańce językowe, wskazywali najczęściej popełniane błędy.