Światowy Dzień bez Tytoniu

Dnia 31 maja 2021r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie zorganizowano działania z okazji „Światowego Dnia bez Tytoniu”. Przygotowano wystawę plakatów i prac profilaktycznych oraz wręczono nagrody i dyplomy za konkursy przeprowadzone w ramach profilaktyki antynikotynowej. Nagrody wręczyła pani Joanna Szymańska, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Hrubieszowie.
W II półroczu roku szkolnego 2020/2021, we współpracy ze Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Hrubieszowie, realizowane były programy profilaktyki antynikotynowej skierowane do uczniów młodszych. Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w programie pt. „Nie pal przy mnie, proszę…”, zaś uczniowie klas czwartych w programie „Bieg po zdrowie”. Realizacja tychże programów miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia, zapobieganie sięganiu po używki oraz rozwijanie postawy asertywnej. Podsumowaniem programów był udział uczniów
w konkursach plastycznych. Nagrodzono następujących uczniów:
Laureaci konkursu plastycznego „Nie pal przy mnie, proszę…”
I miejsca: Karolina Danilczuk z kl. IIIa, Anastazja Kuruś z kl. IIIc
II miejsce: Zuzanna Peczak z kl. IIIa
IIII miejsca: Iga Nowosad, z kl. IIIa oraz Mikołaj Karpiuk z kl. IIIb
Wyróżnienia: Igor Wojtiuk, kl. IIIa
Paula Wilczyńska, kl. IIIa
Aleksandra Pałys, kl. IIIa
Laureaci konkursu plastycznego „Bieg po zdrowie”
I miejsca: Dawid Kański, kl. IVc, Dawid Dworak, kl. IVb
II miejsce: Łukasz Dąbrowski, kl. IVb
III miejsce: Olivier Wośko, kl. IVb
Wyróżnienia: Julia Siatka, kl. IVc
Mikołaj Gardzioła, kl. IVb
Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w programie profilaktyki ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”, którego głównym celem jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej.
Cele szczegółowe programu to : zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Realizacja programu została podsumowana konkursem, zadaniem uczniów było udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytania z zakresu profilaktyki antynikotynowej.
Laureaci konkursu w ramach programu ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”
I miejsce – Wiktoria Zając
II miejsce – Paweł Stankiewicz
III miejsce- Wiktoria Korzeniowska
IV miejsce – Patrycja Bałszan
V miejsce – Bartłomiej Ważny
VI miejsce – Patrycja Stadnicka
VII miejsce – Wiktoria Iwan
VII miejsce – Stefania Suchecka
IX miejsce – Aleksandra Rząd
X miejsce – Oliwia Kisielewicz
Laureaci konkursu na hasło antynikotynowe, promujące życie wolne od nałogu tytoniowego:
Maja Kostecka
,,Mówią: spal peta, to najlepsza dieta, lecz ja w to nie wierzę jeżdżę na rowerze!”
,,Nie Hoduj Raka Weź sobie Tik Taka”
,,Te dziewczyny co nie palą, nigdy szkoły nie zawalą!!
Olaf Lewandowski
,,Ja nie palę, on nie pali, nie pal i ty!”
Mikołaj Gardzioła
,,Jeśli palisz papierosa to wiedz o tym, że kaszel męczy nie odpuszcza w płucach dzieje się rewolucja. Świeć przykładem, nie rób błędów nie pal fajek ani skrętów. I pamiętaj kolego, że każdy do potomstwa dąży rzuć palenie może zdążysz”.
Marta Burda
,,Rzuć papierosy, oczyszczaj powietrze”
,,Nasze zdrowie ważniejsze jest niż papierosy”
,,Nie odmawiaj sobie lepszego życia”
Antonina Suchecka
,,NikotyNie mówimy NIE”
,,Papierosy szkodliwsze niż myślisz”
Wiktor Konopko
,,Nie pal dziś i prowadź długie zdrowe życie”
Jarosław Szala
,,Palenie szkodzi zdrowiu”
Diana Słupska
,,Zakaz łamania gałęzi i zakaz zaśmiecania rzek, lasów, plaż, bo drzewa dają nam powietrze a śmieci powietrze te zatruwają, Szanuj Powietrze”
Paweł Karkuszewski
Róże są czerwone, bzy fioletowe, a substancje w fajkach bardzo są niezdrowe”
Adam Sikorski
,,Palenie jest jak półprosta, ma początek ale nie ma końca”
Aleksandra Załuska
,,Palenie szkodzi zdrowiu!!!”
Gabriela Kot
,,Zakaz palenia, rak niszczy płuca, rzuć palenie”
Wiktoria Daciuk
Nie palę, nie choruję i dobrze się czuję”.
Działania w ramach „Światowego Dnia bez Tytoniu” koordynowali pedagodzy szkolni: Marta Kuczyńska i Anna Karkuszewska. Nagrody i dyplomy ufundowane zostały przez Gminę Miejską Hrubieszów oraz przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Hrubieszowie.