Ogólnopolski program „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”

W roku szkolnym 2020/2021 klasa 1b, z inicjatywy wychowawcy – Małgorzaty Sidorskiej, zakwalifikowała  się do ogólnopolskiego programu „Czytam sobie. Pierwsza klasa!” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwo HarperCollins Polska.
Zadaniem tego programu jest pomoc nauczycielom, dzieciom i rodzicom w nauce czytania na pierwszym etapie szkoły. Jest to czas pełen wyzwań i trudności. Zajęcia realizowane w ramach programu pokazują, że nauka czytania od początku może być przygodą, a nie tylko wymogiem programu nauczania.
30 października 2020 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach programu, na których uczniowie poznali niektóre epizody z wojny obronnej 1939, dowiedzieli się, że polscy lotnicy walczyli w tej wojnie, a następnie uczestniczyli w bitwie o Anglię. Historię polskich lotników poznali na podstawie książki W. Widłaka pt. „Orły nad Londynem. Z historii Dywizjonu 303”. Dzieci zastanawiały się, co musi umieć lotnik i jakie cechy charakteru posiadać. Pracowały metodami aktywizującymi, uczyły się przez doświadczanie. Sprawdzały czy opisane umiejętności łatwo zdobyć poprzez: ćwiczenia słuchowe, składanie układanki na czas, kolorowanie obrazka i uzupełnianie go według własnej inwencji. Podczas wykonywania zadań były bardzo zaangażowane, co pozwala stwierdzić, że zajęcia wzbudziły ich zainteresowanie, poszerzyły wiadomości, pokazały, że nauka może sprawiać przyjemność. Dzieci zadeklarowały chęć uczestnictwa w kolejnych takich wydarzeniach.
Na zakończenie uczniowie obejrzeli okładki innych książek z serii „Czytam sobie”. Okazało się, że niektóre z nich już znają.