Nietypowa lekcja historii – słuchowisko radiowe „Bombka z Memmingen”

Uczniowie klas 6-8 pod okiem nauczycieli historii aktywnie pracowali, realizując scenariusz zajęć pt. „Bombka z Memmingen” rekomendowany przez Instytutu Pamięci Narodowej oraz projekt BohaterON.

Najpierw uczniowie wysłuchali słuchowiska pt. „Bombka z Memmingen”, które wprowadziło młodzież w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Jest to niezwykła opowieść o Wigilii Bożego Narodzenia w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego trafił 16-letni Aureliusz Zenon Dembiński ps. Zagłoba. Tam wykonał on niezwykłą bombkę, która do dzisiaj towarzyszy mu w każde święta. Uczniowie podczas zajęć wykonali bombki na wzór tej, którą bohater słuchowiska zrobił w 1944 r. w Stalagu VII B w Memmingen – bombkę z orzełkiem. Każdy zabrał swoją bombkę do domu, aby umieścić ją na choince. Wszystko po to, aby pamięć o panu Aureliuszu, a także o odwadze, poświęceniu i drodze do wolności żyła w sercach młodych ludzi. Lekcja była również okazją do rozmowy na temat uczuć więźniów obozu, starających się zachować tradycje i symbole Polski w niemieckiej niewoli.