Akcja Żonkile – Łączy Nas Pamięć

W poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r., przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak każdego roku, Szkolne Koło Wolontariaty również przyłączyło się do obchodów upamiętniających powstanie.

W ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, wolontariusze przygotowali gazetkę ścienną oraz papierowe żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Nauczyciele jak również uczniowie, zapoznali się z materiałami opracowanymi przez zespół Muzeum Polin.

Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przenosiła się do internetu. Do akcji Żonkile mogą dołączyć wszyscy, z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, oglądając wideo-spacer, słuchając debaty czy koncertu.

Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Linki do materiałów edukacyjnych przygotowane przez Muzeum Polin:

Klasa 1-3
https://www.youtube.com/watch?v=p1g_6k9XBew
https://www.youtube.com/watch?v=Us0mx45epiQ

Klasa 4-6
https://www.youtube.com/watch?v=ZZ6AlJFCnP4

Klasa 7-8
https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE

Opiekun SKW – Anna Karkuszewska