SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU ZIMOWISKA

Tegoroczne ferie przebiegały pod hasłem: „Ferie w szkole”. Zajęcia odbywały się  w godzinach od 8.00 do 13.00  i prowadzone były zgodnie z zaplanowanym programem. Wszystkim spotkaniom przyświecało hasło zimowiska. Uczniowie miło, wesoło oraz  sportowo spędzali czas w szkole.

Uczestnicy bawili się na terenie szkoły min. na sali gimnastycznej, sali korekcyjnej, na korytarzach szkolnych oraz w świetlicy szkolnej. Odbywały się gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, zajęcia manualne, quizy oraz pokaz talentu muzycznego – śpiewanie znanej dziecięcej piosenki ,,Kaczka dziwaczka’’

Pogoda nas nie rozpieszczała.  Pora roku jaką jest  zima  zainspirowała  nas do wspólnego wyklejania  ,,bałwana’’. Do tego wykorzystaliśmy resztki papieru z niszczarek znajdujących się w administracji szkolnej. Podkreślaliśmy  tym samym jak ważnym elementem jest pozyskiwanie materiałów  z surowca  wtórnego,  tym samym  dzieci nauczyły się jak dbać  o ekologię.

Wielu uczniów zainteresowało robienie figurek z modeliny, masy solnej. Lepiły  różne kształty, sylwetki zwierząt, a także wykonywały  biżuterię  z ulepionych własnoręcznie koralików.  Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykonywali swe prace.

Innym rodzajem zajęć  było  robienie pomponów z kolorowej włóczki wykorzystanych do tworzenia breloczków do kluczy. Zajęcia artystyczne przeplatane były zajęciami i konkurencjami sportowymi

Codziennie podczas naszych spotkań omawialiśmy zganienia związane z bezpieczeństwem podczas zabaw feryjnych. Poruszone zostały zagadnienia dotyczące odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i otoczenia – korzystanie z wszelkich urządzeń, zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego posługiwania się przyborami i sprzętem szkolnym. Zwrócono uwagę także na zagadnienia profilaktyczne  dotyczące min.  wzywania pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej. Wyrabiano umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wdrożono uczniów do dbania o własne zdrowie poprzez właściwe zaplanowanie ilości i jakości posiłków, zapoznano z zagrożeniami wynikającymi zażywania niewłaściwych używek.

Minione ferie dostarczyły uczestnikom zimowiska wrażeń  i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci, tym bardziej, że każdy uczestnik zimowiska dostał dyplom i drobny upominek.

Atrakcyjne zajęcia i nagrody na zakończenie zimowiska zawdzięczamy dofinansowaniu z funduszu profilaktycznego Miejskiego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.