Archiwum autora: ML

Wycieczka do Wojsławic

Klasy 1a i 3c wybrały się na wycieczkę do Wojsławic. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej, mieszczącej się w budynku dawnej synagogi. Poznaliśmy historię miejscowości oraz ciekawe eksponaty związane z kulturą i tradycjami regionu.
Następnie udaliśmy się do malowniczego wąwozu lessowego, gdzie mogliśmy podziwiać piękno przyrody i charakterystyczny krajobraz tego terenu. Kolejnym punktem programu było miejsce, w którym dzieci miały okazję samodzielnie przygotować cebularze.
Później uczestniczyliśmy w sadzeniu ziemniaków, poznając dawne prace gospodarskie. Na zakończenie wycieczki na dzieci czekały kiełbaski pieczone przy ognisku.
Był to dzień pełen radości, zabawy i nowych doświadczeń. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni, bogatsi o wiedzę i piękne wspomnienia.
A. Nowak więcej

Grecja zdobyta! Niezapomniana szkolna przygoda

W dniach 5–12 czerwca uczniowie klas 5–8 naszej szkoły wyruszyli na wyjątkową wyprawę do słonecznej Grecji. W podróż pełną przygód, uśmiechów i niezapomnianych chwil udało się aż 49 uczestników, którym towarzyszyło czterech opiekunów: p. Monika Jakoś-Wór, p. Marta Lackowska, p. Tomasz Magdziak oraz p. Jacek Paradowski.
Organizatorem naszej greckiej przygody było Biuro Podróży Laguna Tour, a nad dobrą atmosferą i ciekawymi opowieściami przez całą drogę czuwała wspaniała pilotka pani Beata Bałka. Dzięki jej ogromnej wiedzy, poczuciu humoru i zaangażowaniu każdy kilometr podróży miał swój wyjątkowy klimat. Wielkie podziękowania należą się również profesjonalnym i niezwykle życzliwym kierowcom firmy Brokam Travel– bezpiecznie dowieźli nas do celu i sprawili, że nawet długa podróż minęła w świetnej atmosferze.
Nasza wyprawa była pełna odkrywania i zachwytów. Po drodze zatrzymaliśmy się na nocleg w Serbii, a następnie rozpoczęliśmy grecką przygodę. Podziwialiśmy niezwykłe Meteory– miejsca, które wyglądają jakby zostały wyjęte z baśni. Zwiedziliśmy również okolice majestatycznego Olimpu oraz urokliwe Litochoro.
Oczywiście nie samym zwiedzaniem człowiek żyje! Był też czas na to, co uczniowie lubią najbardziej – plażowanie, kąpiele w ciepłym morzu oraz relaks w hotelowym basenie. Słońce, śmiech, wspólne rozmowy i chwile odpoczynku sprawiły, że każdy mógł poczuć prawdziwy wakacyjny klimat. więcej

Wycieczka klasy 5c

29.05.2026r. klasa 5c z wychowawcą p. Sylwią Wojak i p. Justyną Maksymowicz wybrała się na niezwykłą wycieczkę do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach. Uczniowie mieli okazję przenieść się do świata, gdzie zasady fizyki zdają się nie działać. Uczniowie z zaciekawieniem odkrywali tajemnice Labiryntu Luster i Tunelu Zapomnienia, oglądali gigantyczne eksponaty i lewitujące obiekty. Zadaniem uczniów było także rozwiązywanie logicznych zagadek i pokonywanie labiryntów. Wyjazd był nie tylko lekcją fizyki w formie zabawy, ale także okazją do integracji grupy ma świeżym powietrzu. Uśmiechy na twarzach dzieci potwierdzają, że wyjazd był naprawdę udany.
Dziękujemy Rodzicom uczniów kl. 5c za zorganizowanie tej wycieczki.
Sylwia Wojakwięcej

„Spotkanie z Sienkiewiczem”

27 maja w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z profesorem Zbigniewem Grochowskim. Była to już druga wizyta profesora w bieżącym roku szkolnym. Pierwsze spotkanie, które miało miejsce we wrześniu, poświęcone było twórczości Bolesława Prusa. Natomiast tym razem profesor przybliżył postać oraz twórczość Henryka Sienkiewicza.
W wydarzeniu uczestniczyli: Pan Burmistrz Paweł Wojciechowski, Pani Dyrektor Edyta Kucharska, Pani Wicedyrektor Ewa Szostak, przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z nauczycielami, wybrane klasy naszej szkoły z nauczycielami. Obecna była również Pani Kudyk – mama naszej absolwentki Ewy Kudyk, której praca plastyczna znalazła się jako ilustracja w najnowszej książce profesora „Bazylika św. Piotra w Watykanie”. W publikacji wykorzystano także ilustracje wykonane przez: Karolinę Łaskarzewską, Nikolę Dorosz oraz Kacpra Różniatowskiego. więcej

Srebrny medal w koszykówce 3×3

Z dumą informujemy, że nasza drużyna wywalczyła srebrny medal podczas Finału Wojewódzkiego w koszykówce 3×3! 🏀🥈
Po emocjonujących i pełnych zaangażowania meczach zawodniczki pokazały ogromną wolę walki oraz wysoki poziom sportowy. Zdobycie II miejsca w województwie to wielki sukces i efekt ciężkiej pracy, systematycznych treningów oraz sportowej determinacji.
Dziewczęta zagrały w składzie:
🥈Maja Magdziak
🥈Kornelia Mrozowska
🥈Hanna Sidorczuk
🥈Eva Jankowska
Do zawodów dziewczęta przygotowywał Tomasz Magdziak
Gratulujemy całej drużynie i życzymy kolejnych sukcesów na sportowych arenach! więcej

Konkurs Historyczny o Armii Krajowej – etap wojewódzki

19 maja 2026 roku w Szkole Podstawowej w Wyrykach (powiat włodawski) odbył się II etap Wojewódzkiego Konkursu Historycznego o Armii Krajowej „Spadkobiercy Wolności”.
W konkursie wzięło udział aż 129 uczestników, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, z całego województwa lubelskiego. Bardzo nam jest miło poinformować , że I miejsce w konkursie zdobyła uczennica naszej szkoły Nikola Podgórska (klasa 8c). Wielkie brawa!!! 👏🥇Uczennicę do konkursu przygotowała pani dyrektor Edyta Kucharska.
Uczniowie klasy 8b: Aleksandra Ciężka, Karolina Danilczuk, Mikołaj Wilkos i Jakub Wójcik otrzymali tytuł finalisty konkursu. Gratulujemy! 👏Uczniów przygotowywała pani Marta Lackowska więcej

Dzień Patrona Szkoły

19 maja społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa uroczyście obchodziła Dzień Patrona. Był to wyjątkowy dzień pełen wspólnego świętowania, pamięci o wybitnym pisarzu oraz działań przybliżających uczniom jego życie i twórczość.
Już od rana w klasach odbywały się zajęcia poświęcone patronowi szkoły. Uczniowie poznawali najważniejsze informacje o życiu i działalności Bolesława Prusa. Korytarze szkolne ozdobiły okolicznościowe gazetki ścienne oraz sentencje i cytaty pisarza.
Następnie uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli uroczystym korowodem ulicami miasta. Wszyscy ubrani byli w stroje galowe, a charakterystycznym elementem były meloniki. Uczniowie nieśli także cytaty Bolesława Prusa umieszczone na kartkach przymocowanych do patyczków, co wzbudzało zainteresowanie mieszkańców i podkreślało wyjątkowy charakter wydarzenia.
Pierwszym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod plebanią – miejscem narodzin Aleksandra Głowackiego. Następnie uczestnicy udali się do parku pod pomnik patrona szkoły. Podczas uroczystości głos zabrała pani dyrektor szkoły, podkreślając znaczenie postaci patrona oraz wartości, które pozostają aktualne także dziś. W obchodach uczestniczyła również pani Marta Mazek – Sekretarz Urzędu Miasta. Przy pomniku odczytano informacje dotyczące życia i twórczości pisarza, a cała społeczność szkolna odśpiewała okolicznościową piosenkę poświęconą patronowi. Kwiaty pod pomnikiem złożyły także panie z kawiarni „Lalka”.więcej 

Mały Mistrz Ortografii 2026- Regionalny Konkurs Ortograficzny klas III

Mały Mistrz Ortografii 2026- Regionalny Konkurs Ortograficzny klas III.
Za nami wyjątkowe wydarzenie, które pokazało, że ortografia wcale nie musi być trudna!
Uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Hrubieszowie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Hrubieszowie i Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mirczu wzięli udział w ostatnim IV etapie Rejonowego Konkursu Ortograficznego „Mały Mistrz Ortografii 2026” organizowanym przez LSCDN oraz Szkołę Podstawową w Mokrem sprawdzając
swoje umiejętności w zakresie poprawnej pisowni.
Emocji nie brakowało, ale wszyscy poradzili sobie znakomicie!
Celem konkursu było nie tylko wyłonienie najlepszych, lecz rozwijanie zainteresowania językiem polskim, utrwalenie zasad ortograficznych oraz nauka przez zabawę. I to udało się w 100 %. więcej
 

„Kropla wiedzy, czyli zmiana postaw społecznych poprzez niebiesko-zielone szkoły w Polsce Wschodniej”

Dziękujemy, że zostaliśmy wybrani spośród wielu szkół do realizacji projektu! Realizacja projektu obejmuje trzy województwa Polski Wschodniej – podkarpackie, podlaskie i lubelskie. Działania FENX.02.04. Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom priorytetu FENX.02, Wsparcie sektorów energetyka i środowisko, programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, numer Umowy o dofinansowanie- FENX.02.04-IW.01-0037/24.
W dniu dzisiejszym, 08.04.2026 r., nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu warsztatowym realizowanym w ramach projektu „Kropla wiedzy, czyli zmiana postaw społecznych poprzez niebiesko-zielone szkoły w Polsce Wschodniej”.
Szkolenie poprowadzili dla nas specjalista Ewa Świerkula oraz dr Wojciech Szymalski prezes z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju. Podczas spotkania zdobyliśmy cenną wiedzę oraz praktyczne wskazówki dotyczące kształtowania postaw proekologicznych i tworzenia przyjaznej, zrównoważonej przestrzeni szkolnej. więcej